Posebni program rane stimulacije osjetila i poticanja senzorne integracije

Program rane stimulacije osjetila i poticanja senzorne integracije posebni je cjelodnevni 10-osatni program namijenjen djeci u dobi od 1. do 3. godine života.

Cilj programa je omogućiti djeci bogato poticajno okruženje, odnosno stimulaciju svih sedam senzornih sustava: vestibularni (kretanje), proprioceptivni (mišići i zglobovi), taktilni (dodir), vizualni (vid), auditivni (sluh), olfaktorni (miris) i gustativni (okus), kao preduvjet za usvajanje viših kognitivnih funkcija.

Program se provodi u prostoru sobe dnevnog boravka i u sportskoj dvorani (dva puta tjedno po 40 minuta). Prostor sobe dnevnog boravka obogaćen je senzornim poticajima za stimulaciju svih 7 senzornih sustava kroz istraživanje, manipulaciju, eksperimentiranje i igranje. Sportska dvorana je opremljena na način da djeca budu osigurana od ozljeda, a da im je omogućeno slobodno kretanje. Obogaćena je spravama koje djecu potiču na kretanje, a time im primarno aktiviraju proprioceptivni i vestibularni sustav.
Program provode dodatno educirani odgojitelji skupina i članovi stručnog tima.
Program je verificiran od strane Ministarstva znanosti i obrazovanja.
Pedagoške godine 2020./2021. program će se provoditi na područnom objektu Vrbani (Kuzminečka 12).